Krakowski Węzeł Packet Radio SR9ZAA


Historia węzła SR9ZAA

W marcu 1996 uruchomiliśmy węzeł Packet Radio SP9ZAA spełniący początkowo funkcję lokalnego BBSa oraz bramki do sieci AmprNet. Ze względu na lokalizcję węzeł objął swym zasięgiem centrum miasta Krakowa oraz jego okolice, dając dobre wejście do sieci tym użytkownikom z Krakowa, którym wcześniej uruchomiona (na terenie Obserwatorium Astronomicznego UJ poza Krakowem) bramka AmprNet SP9KBY (później SR9KBY) takiej możliwości nie dawała.

Początkowo używaliśmy zwykłego PC 386DX oraz modemu Baycom 1200Bd, jednak narastająca chęć eksperymentowania z wyższymi prędkościami zaskutkowała opracowaniem modyfikacji technicznych modemów i uzyskanie prędkości 2400Bd na porcie user 2m, z którą węzeł pracuje do dziś.

Dostęp do sieci AmprNet (JNOS) zapewniony był 150-metrowym łączem kablowym (para telefoniczna) pomiędzy budynkiem Internatu ZSŁ, a budynkiem głównym szkoły, gdzie zlokalizowany był dostęp do Cyfronetu. Jednak rozwiązanie oparte na parze przewodów biegnących studzienkami telekomunikacyjnymi było bardzo powolne i awaryjne. W tym czasie ostro pracowalismy nad lepszym połączeniem do sieci. W efekcie wielu doświadczeń opracowaliśmy modemy oparte na pętlach pradowych, z zabezpieczeniem optycznym, włączane do wyjść RS232. Dzięki nim nasze połączenie do internetu zaczęło pracować stabilnie z prędkością 19200Bd, a nawet 38400Bd.

Jednocześnie prowadziliśmy wzmożone testy różnego rodzaju oprogramowania przeznaczonego do Packet Radio. Szybko doszliśmy do wniosku, że zwykły DOS nie pozowli nam na rozbudowę usług, więc wybór padł na system operacyjny Linux. Dostęp do AmprNet zapewniał nam JNOS. Jednak wybór oprogramowania dla węzła AX25 i BBS-a był trudniejszy. Dla noda AX25 używaliśmy początkowo programu TNN (TheNetNode) jednak niedopracowana implementacja protokołu Flexnet oraz mała funkcjonalność popchnęła nas w kierunku dynamicznie rozwijającego się oprogramania (X)Net. Jako jedna z pierwszych stacji w SP uruchomilismy węzeł oparty na systemie Linu(X)Net - implementacji (X)Net dla systemu linux. Bogate możliwości konfiguracyjne i szybko dopracowana implementacja protokołu Flexnet (dzięki dobrej wymianie informacji z autorem programu) zdecydowały o przyjęciu tego rozwiązania na stałe.

W zakresie oprogramowania BBS wybór był większy. Poczatkowo uruchomiliśmy program DPBox, ze względu na jego dostępność na linuksa. Kolejnym testowanym przez kilka miesięcy był BCM (Baycom Mailbox), którego autorzy również wykonali wersję dla linuksa. Jednak wszystkie te systemy wciąż były niedopracowane, DPBox przestał być aktualizowany, a BCM wciąż miał sporo błędów w algorytmach kompresji forwardu i trudną obsługę. Zainstalowanie linuksowej wersji FBB rozwiało nasze wątpliwości co do wyboru systemu pocztowego. Przejrzysty i intuicyjny interfejs, możliwość pobierania poczty w formie skompresowanej przez użytkowników, wygodne UNPROTO, pełna współpraca w połaczeniach ax25 i tcpip, to było to czego szukaliśmy. Potwierdzili to użytkownicy naszego węzła.

Kolejnym krokiem naszej działalności było uruchomienie łącza radiowego (linku) w paśmie 70cm o prędkości 9600Bd do oddalonego o kilka kilometrów węzła SR9DKR, będącego punktem węzłowym Mgistrali Południowej w flexnetowej sieci PZK. Do tego celu użyliśmy karty USCC2 wraz z modemem DF9IC oraz radiotelefonu ZEW. Całość działała raczej kiepsko, ZEW "pływał", USCC2 psuła się. Poza tym chcieiśmy uruchomić port user 9600Bd na 70cm. Wówczas rozpoczęliśmy prace projektowe nad własną aplikacją baycomowskiej karty USCC4 oraz alternatywnym rozwiązaniem dla drogich i awaryjnych modemów DF9IC. Opracowaliśmy projekt własnej, wzorowanej na Baycom, karty USCC4 oraz model testowy modemu 9k6 autorstwa G4XYW. Okazało się, że modem pracuje znakomicie, a ponadto jest kilkukrotnie tańszy w wykonaniu od DF9IC, więc powstał finalny projekt USCC4 z dodatkowo przygotowanymi sygnałami dla G4XYW. Od tego czasu naszym podstawowym wyposażeniem do PR jest nasza karta USCC4 z dwoma (link + user 9k6/70cm) modemami G4XYW i modemem 2k4/2m (całość - projekt własny). Zdjęcia prezentujace kartę USCC4 i modemy 9k6 można zobaczyć na naszej stronie.

Skromne środki finansowe nie pozwoliły na zakup gotowych do 9k6 radiotelefonów na 70cm. Aby jednak uruchomić poprawnie link i user 9600Bd, spędzając noce na przestrajaniu i adoptowaniu, zainstalowaliśmy radiotelefony z pasma 460MHz. Były to: Siemens C-2 (link 9k6 do SR9DKR) oraz Motorola Maxtrac (user 9k6). Przestrojenie wykonaliśmy samodzielnie, owe radiotelefony pracują do dziś i znakomicie się spisują.


Obecnie SR9ZAA jest największym systemem Packet Radio w Małopolsce. Wyposażony w nowoczesny sprzęt nadawczy i komputerowy, światłowodowe łącze do internetu, oferuje szeroką gamę usług dla użytkowników, krótkofalowców z Krakowa i Polski.