IGATE - strona techniczna


Informacje techniczne o systemie IGATE


Oprogramowanie

System IGATE oparty jest na dwóch modułach programowych.
Jako oprogramowanie noda użyty jest "(X)NET 1.36 for Linux". Xnet został zaprojektowany przez Jimy DL1GJI. Oprogramowanie nie ma dostępnych źródeł.
Jako moduł filtrujący użyto "flexigate". Flexigate zaprojektował Arsene LX1TB, a rozszerzenie wykonał Thomas DL9SAU. Źródła będą udostępnione.

System linuxowy to Debian, wersja stabilna z kernelem 2.4.


Sprzęt IGATE:

IGATE pracuje na serwerze Siemensa z Pentium III (Katmai) 500MHz, 128MB RAM i dużym HDD.

Umieszczony jest w 19" stojaku na DB0FHN (Uniwersytet Nuernberg), połączenie do Internetu realizowane jest przez niemiecką sieć uniwersytecką (DFN).

Sprzęt podstawowego IGATE wkrótce zostanie zastąpiony przemysłowym urządzeniem, w pełni zabudowanym, bez wentylatorów i części ruchomych, i umieszczony będzie w centrum komputerowym Uniwersytetu Nuernberg.

Komunikacja:

Komunikacja pomiędzy IGATE i poszczególnymi bramkami realizowana jest poprzez zewnętrzne oprogramowanie "flexigate". IGATE i "flexigate" uzywaja AXUDP lokalnie. "flexigate" i bramki również używają AXUDP, wiec "flexigate" tylko przepuszcza i wymienia pakiety pomiędzy nodami.

Flexigate słucha na podstawowym porcie AXUDP i na innych portach, ponieważ niektóre bramki nie mogą używać standardowych portów. "Flexigate" filtruje wszystkie nody docelowe (destinations) przekazywane do bramek (poza własnym znakiem).

Tak wiec IGATE importuje wszystkie nody (destinations) z bramek, a eksportuje tylko swój własny znak.

"flexigate" może mieć partnerów ze stałym adresem IP i stałym portem UDP. Może także obsługiwać partnerów z dynamicznym adresem IP i portem UDP dzięki użyciu dynamicznego DNS.


Ostatnia zmiana: 2005-02-02