IGATE - wstęp


Co to jest IGATE ?

IGATE jest wirtualnym Packet Radio nodem i łączy sieć Packet Radio poprzez Internet używając protokołu Flexnet bez zakłócania lokalnych struktur podsieci. Fizycznie, IGATE jest węzłem Pakiet Radio pracującym na Xnet z zewnętrznym oprogramowaniem filtrującym.

IGATE jest połączeniem kilkunastu sieci Packet Radio realizowanym przez Internet, bez wzajemnego oddziaływania na automatyczny routing każdej podłączonej podsieci. Z każdej podsieci są pobierane informacje o routingu, ale w drugą stronę (do podsieci) przekazywana jest informacja tylko o IGATE.

Dlaczego powstało IGATE

Projekt IGATE został rozpoczęty z powodu zalewu naszej sieci nodów Packet Radio (posiadającej pojemność 600 nodów) nodami z Internetu i nodami rozczłonkowanymi na wiele SSID-ów. Z powodu krótkich czasów propagacji internetnodów, sieć nodów bazujących na typowych linkach radiowych została wypchnięta przez internetnody. Światowa sieć zawiera obecnie ponad 1200 aktywnych nodów, co oznacza, ze polowa z osiągalnych nodów w sieci RF jest utracona. IGATE ma za zadanie dać dostęp do wszystkich nodów.

Główne założenia IGATE

Najistotniejszym założeniem jest "podstawa to radio". Oznacza to, ze użytkownik, który nie chce łączyć się po linkach internetowych, będzie automatycznie skierowany na łącza radiowe (jeśli są dostępne). Jeśli użytkownik chce łączyć się przez Internet - ma do dyspozycji IGATE. Drugim istotnym założeniem jest "priorytet dla radia". Oznacza to, ze nody połączone linkami radiowymi (nawet kiepskimi) mają wyższość nad nodami połączonymi linkami internetowymi. Dzięki separacji podsieci IGATE spełnia te założenia.

Używanie IGATE

Po prostu łącz się via IGATE lub połącz się do IGATE i stad wykonaj połączenie do interesującego Cię noda (destination). Szczegółową informację uzyskasz dając polecenie "plman" bedąc w IGATE. Ogólny opis sieci packet radio jest dostępny poleceniem "plgate" i "plnet".

Zabezpieczenie IGATE (backup)

Każda bramka ma dodatkowy link do systemu rezerwowego IGATE. Projektujemy system, który automatycznie uruchomi system rezerwowy w przypadku awarii systemu podstawowego.

Kontakt

Jeśli jesteś Sysopem i jesteś zainteresowany włączeniem do systemu IGATE, a Twój węzeł jest węzłem radiowym i nie posiada internetowych łącz typu axip, skontaktuj się z:
Jann Traschweski DG8NGN (DG8NGN@DB0FHN.#BAY.DEU.EU lub jann@gmx.de)
ew. w SP:
Jarosław Bałuka SP9SPW (SP9SPW@SR9ZAA.#KRA.POL.EU lub yerry_b@poczta.fm)